Gimnazjum
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

FF8

„Aby dojść do źródeł, trzeba płynąć pod prąd”

                                   / Stanisław Jerzy Lec /

 Takie motto towarzyszyło kolejnemu, ósmemu już piknikowi rodzinnemu „Family Fest”, który odbył się w naszym Gimnazjum 4 czerwca bieżącego roku.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Senator RP - Pan Andrzej Pająk, Wojewoda Małopolski – Pan Józef Pilch oraz Burmistrz Gminy Sułkowice – Pan Piotr Pułka.

Inicjatywa Dyrektora Gimnazjum, Pani Stefanii Pilch, zaangażowanie Przyjaciół Szkoły, Rodziców, wszystkich pracowników szkoły oraz uczniów dały możliwość spędzenia pełnego atrakcji rodzinnego popołudnia.

Pani Dyrektor powitała przybyłych Gości i wszystkich uczestników imprezy. Krótko przypomniała poprzednie pikniki oraz przedstawiła ideę tegorocznego „Family Fest”. Podziękowała licznym Sponsorom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy, która na stałe zagościła w naszej Szkole.

Impreza rozpoczęła się tradycyjnie - od występów najmłodszych. Dzieci z Przedszkola nr 1, przygotowane przez Panie – Renatę Krakowiak i Annę Bielę zatańczyły taniec hiszpański. Marsz Radeckiego i składankę tańca nowoczesnego zaprezentowali podopieczni Pani Teresy Jasuby z Przedszkola nr 2. Nagrodzone gromkimi brawami uradowane schodziły ze sceny. Teraz już mogły korzystać z licznych atrakcji przygotowanych także z myślą o nich. Czekało wesołe miasteczko z karuzelami, zjeżdżalnią i typowo dziecięcymi przysmakami - watą cukrową i popcornem. Na chętnych czekała kl. IIc z Panią Krystyną Krzykawską. Najmłodsi mogli popisać się zręcznością, szybkością i pomysłowością, uczestnicząc w przygotowanych dla nich zabawach sportowych. Każdy uczestnik otrzymał symboliczna nagrodę. Niektórzy odwiedzili wcześniej stoisko, gdzie czekała na nich Pani Anna Miętka ze swoimi uczniami z kl. IIa i IIb, którzy malowali ich twarze w fantazyjne wzory. Tuż obok mogli zobaczyć „śrubę Archimedesa” a Pani Marta Dziadkowiec opowiadała i demonstrowała jej działanie.

Na scenie tymczasem swoje talenty prezentowali nasi uczniowie. Przygotowywane przez Panią Aleksandrę Łakomy uczennice: Sylwia Mielecka (kl. IIIb), Sonia Stręk (kl. IIe), Wiktoria Kluzik, Natalia Liszka, Barbara Matulska i Martyna Stokłosa (kl. Ia) oraz Justyna Pieronkiewicz (kl. Id) popisały się swoim talentem wokalnym i zaśpiewały kilka piosenek. Podopieczne Pani Marii Zajdy, uczennice różnych klas: Julia Kania (kl.IIIb), Julia Dziadkowiec ( kl. IIa), Magdalena Ślusarz (kl. IIa), Barbara Żurek (kl. IIa), Patrycja Ptak (kl. IIc), Justyna Chwała (kl. IId), Dagmara Horwat (kl. IId), Patrycja Gielata (kl. IId), Natalia Liszka (kl. Ia), Martyna Stokłosa (kl, Ia) oraz Oliwia Latoń (kl. Ib) zaprezentowały pokaz gimnastyczny i taniec nowoczesny a uczniowie z klasy Ic, przy aplauzie widzów, zatańczyli taniec „Belgijka”. Uczeń kl. III b Wojciech Moskal umilił zebranym czas grą na gitarze.

 

Kulminacyjnym momentem było, wyczekiwane od początku, „otwarcie” fontanny przez Senatora RP - Pana Andrzej Pająka, Posła na Sejm RP - Pana Jarosława Szlachetkę, Burmistrza Gminy Sułkowice – Pana Piotr Pułkę, Przewodniczącego Rady Miejskiej – Pana Jana Sochę oraz Dyrektora Gimnazjum – Panią Stefanię Pilch.

Na scenie pojawili się kolejni wykonawcy, którzy pod opieką Pani Aleksandry Łakomy i Pani Katarzyny Tyrpy przygotowali fragment „Balladyny” Juliusza Słowackiego. W przedstawieniu wystąpili: Barbara Żurek (kl. IIa), Dawid Domas (kl. IIa), Rafał Sroka (kl. IIa), Julia Dziadkowiec (kl. IIa), Kamila Syska (kl. IIa), Klaudia Sroka (kl. IIIe), Izabela Temple (kl. IIIe), Natalia Liszka (kl. Ia) i Krzysztof Zajda (kl.I c).
Wkrótce po nich mogliśmy oklaskiwać uczniów kl. IIa w  przedstawieniu „Twoje dane osobowe – twoja sprawa” według scenariusza autorstwa Pani Stefanii Pilch.

Równolegle odbywały się inne „punkty” naszej imprezy. Na tych, którzy chcieli sprawdzić swój kunszt strzelecki, na strzelanie z łuku oczekiwali Pani Celina Moskal i Pan Sławomir Urbańczyk. Najlepszy okazał się Rafał Sołtys z kl. Ie. Na chętnych do uczestnictwa w turnieju szachowym zapraszała Pani Maria Lipińska. Bezkonkurencyjny okazał się Jakub Kulesza z kl. IIb, zwycięzca turnieju. Można było też spróbować swoich sił w turnieju bilardowym, który sędziował Pan Sławomir Urbańczyk. Zwycięstwo należało do Pana Józefa Moskala.

Jeśli ktoś poczuł się nieco utrudzony, mógł się udać do pokoju relaksu urządzonego przez Panią Annę Frosztęgę i Panią Annę Zajdę. Tu, spoczywając w wygodnych leżakach, można było odpocząć przy relaksacyjnej muzyce i szumie morskich fal. Po drodze warto było zatrzymać się przy wystawie „Odkrywamy kroplę wody pędzlem i obiektywem”, na której uczennice kl. IIe Magdalena Śmiłek i Sonia Stręk zaprezentowały wykonane przez siebie zdjęcia i prace plastyczne. Wychodząc z sali relaksu, nie zawadziło wstąpić na spotkanie z Panem Arunem Milcarzem, który, z właściwą sobie swadą, opowiadał o Madagaskarze. Warto przy tej okazji wspomnieć o akcji „Mydło dla Madagaskaru”, którą w naszej szkole przeprowadził Pan Maciej Matoga.

Nieodłącznym punktem naszej imprezy są atrakcje kulinarne. Państwo Halina i Zdzisław Szczurkowie serwują pyszną zupę cebulową, Pani Marta Przęczek i kl. IIIa zapraszają na kiełbaski z grila a Pani Ewa Walczyk i kl. IIIc oferują smakowite gofry. Działała też oczywiście kawiarenka, w której u Pani Wiesławy Sarzyńskiej i kl. Ib można było nabyć pyszne ciasta upieczone przez rodziców z wszystkich klas oraz lody i napoje. Nie mogło też zabraknąć kawy i herbaty przyrządzanej i podawanej przez Panią Annę Bargieł i kl. Ie. Pani Agnieszka Świerk – Mądrala z kl. Ia oraz Pani Marta Dzidek z kl. IIId zachęcały do nabycia różnych produktów w sklepiku rozmaitości „U Neptuna”. Sprzedawcy dwoili się i troili, aby przechodzący obok nich skorzystali z ich asortymentu.

Pojawienie się wozu strażackiego natychmiast zgromadziło wokół niego wielu chętnych, którzy mieli okazję do obejrzenia sprzętu, zrobienia pamiątkowego zdjęcia, ale także doskonalenia swoich umiejętności podczas udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie, zwłaszcza klas trzecich, mogli posłuchać relacji z praktyk w Berlinie zaprezentowanej przez uczniów ZSZiO w Sułkowicach. Niektórych, jeszcze niezdecydowanych, być może zachęci to do wyboru tej szkoły jako miejsca swojej dalszej edukacji.

Tegoroczny „Family Fest” stał się również okazją dla prezentacji projektów edukacyjnych. Klasa IId, pod opieką Pani Marii Lipińskiej, zaprezentowała grę edukacyjną „Wehikuł czasu. Natomiast klasa Id, pod opieką Pani Katarzyny Tyrpy zaprezentowała projekt „Bohaterowie książek są wśród nas”.

Sporo pracy miał w tym dniu Pan Jan Kaciuba, który musiał „ogarnąć” swoim obiektywem wszystko, co działo się na scenie, boisku i w innych miejscach. Nad tym, aby uczestnicy imprezy mieli pełną orientację w tym, gdzie i co się odbywa i niczego nie przegapili czuwali konferansjerzy: Pani Anna Bargieł, Pani Dorota Małek – Moskal i Pan Zbigniew Łapa.

Mamy nadzieję, że wszyscy wspaniale się bawili a „Family Fest 8” na długo zapadnie wszystkim w pamięć.

Krystyna Krzykawska